top of page
Išči

Risanje domišljijskih likov - Gobji zdravilec

V TEM VESOLJNIKU BOM IZPOSTAVIL NASLEDNJE:

  1. KAKO ZAČETI REALIZIRATI IDEJO

  2. ZBIRANJE REFERENC NA ASOCIACIJE

  3. OGREVANJE PRED ZAČETKOM

  4. KONCEPT IDEJE

  5. SKICA

  6. RISBA V FINI LINIJI

  7. BARVNE VARIACIJE IN SHEME

  8. SENČENJE IN SVETLENJE

  9. PODROBNOSTI

  10. TRADICIONALNA - ANALOGNA TEHNIKA


PRVI DEL


1. KAKO ZAČETI REALIZIRATI IDEJO


Preden se lotimo risanja, je dobro najprej poskrbeti za to, da prečistimo svojo idejo. O tem, kako priti do ideje, bom govoril v drugem vesoljniku, tukaj se pa bomo osredotočili na sam delovni proces - od ideje do končne kreacije.


Ko imamo neko okvirno idejo, kaj želimo narisati, si to napišemo na list papirja ali tablico. Če ne znamo ubesediti ime lika, napišemo besede, ki nas asociirajo na ta lik.



2. ZBIRANJE REFERENC NA ASOCIACIJE


Nato začnemo zbirati reference, ki se navezujejo na idejo, ki nas inspirirajo in so nam všeč. Vso gradivo, ki smo ga zbrali, si organiziramo; lahko si slike nalepimo v delovno platno programa ali pa uporabimo program za organizacijo referenc. Sam uporabljam program Pureref.


Primer izbranih referenc, organiziranih v programu Pureref

3. OGREVANJE PRED ZAČETKOM


Pred začetkom risanja konceptov in skice, se je priporočljivo "ogreti" za kreativni proces, tako kot to storimo na marsikaterem področju, od glasbe, športa, ipd.


To lahko storimo v risarskem načinu kroki. Izberemo si nekaj referenc, ki smo jih izbrali, in jih skiciramo po opazovanju. Ne oziramo se preveč na detajle in poizkušamo ujeti tisto najbolj bistveno. To nam bo kasneje nezavedno pomagalo pri oblikovanju svoje ideje.

Ker sem v svoji ideji imel gobe, sem se odločil skiciranja različnih oblik gob.


4. KONCEPT IDEJE


Naslednji korak je risanje koncepta. V mojem primeru na začetku nisem še vedel, da rišem Gobjega zdravilca, sem pa imel idejo o tem, da želim narisati domišljijski lik, ki spominja na gobo. Zato sem se odločil narisati več variacij.. To bi sicer storil, tudi če bi vedel, kdo je moj lik. V tej fazi sem risal površno. Linije so sproščene in skicozne.


V konceptni fazi, ko še ne vemo natančno, kako bo izgledal naš lik, narišemo lahko več variacij.

5. SKICA


Ko smo izbrali variacijo, ki najbolje deluje in nam je najbolj všeč, se lotimo skiciranja. V tej fazi se lahko bolje posvetimo podrobnostim in bolje izdelamo risbo. Vendar ohranimo sproščenost. Narišemo tudi lahko več variacij izbranega lika.


Ko enkrat izberemo lik, se lotimo izdelovanja skice. Lahko pa tudi narišemo več variacij istega lika.

6. RISBA V FINI LINIJI


Ko se odločimo za eno izmed variacij, začnemo risati natančno čisto linijo.


Ta faza ni nujna, je pa dobra v primeru da rišemo strip, animacijo, ali pa želimo v svoji ilustraciji ohraniti linije za kakšno drugo obliko ustvarjalnega izdelka.


Risba s čisto linijo

Lik smo zdaj jasno določili. V osnovi za prvi del od ideje do izdelane skice potrebujemo 80% teoretskega znanja in 20 % celotnega časa delovnega procesa. Za drugi del pa potrebujemo 80% časa in 20% teoretskega znanja.


Če rišemo v digitalnem okolju, poskrbimo za to, da ohranjamo vsako fazo na posebni plasti.



DRUGI DEL



7. BARVNE VARIACIJE IN SHEME


V tej fazi smo lik jasno določili, zato se zdaj lahko posvetimo izdelovanju. Najprej izberemo barvno shemo. Naredimo različne variacije barvhnih shem in se odločimo za tisto, ki najbolje deluje in nam je všeč.


Bodimo pozorni, da pri tem ne senčimo ali svetlimo, temveč samo nanašamo plosko barvo.


8. SENČENJE IN SVETLENJE


Prišli smo do dela, kjer začnemo senčiti in svetliti ali strokovno modelirati. Pomembno je, da si izberemo vir svetlobe. Za začetek si izberimo en vir, ko se počutimo bolj vešče, pa lahko že več. Pomembno je tudi, da si za začetek izberemo tri tonske vrednosti: temno, srednje in svetlo. Nato pa delimo te vrednosti na več delov.

Pomembno je, da v začetni fazi nanašamo barvo v velikih ploskvah.

9. PODROBNOSTI


Ko smo zadovoljni z osnovno formo senc in svetlobe na liku, se lotimo podrobnosti. Izberemo si majhne čopiče in lik izdelamo do končne podobe. Pozorni smo na ostrine robov, saj je to tisto, kar prinese podobi videz izdelanosti.




10. TRADICIONALNA - ANALOGNA TEHNIKA


Delovni proces lahko kombiniramo digitalno-analogno. Sprintamo si npr. linije lika in jih prenesemo na papir za slikanje. Nato se lotimo slikanja v npr.: gvaš, akril, ipd. tehnikam.


Gobji zdravilec v gvaš tehniki.


ZAKLJUČEK


V tem vesoljniku sem pokril samo majhen del vrha ledene gore. V podpovršju kreativnega procesa risanja domišljijskih likov in okolja, portretov, krajin, figur, ipd. se skriva masa teorije: likovne prvine, likovne spremenljivke, razumevanje oblik oz. morfologija, kompozicija, razumevanje 3D prostora na 2D nosilcu, globinskih vodil, svetlostni ekrani in še. Vse to bom pokril v vesoljniku, zato ostanite priklopljeni preko medgalaksijskih povezav.



Ostanite kreativni! 🚀

 
 
 

Comentários


©2025 by Alojzij Gričnik

bottom of page